TELEFONDA DEPRESYON TERAPİSİ YÜZYÜZE TERAPİ KADAR ETKİLİ!

    2010 yılında Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, telefon ile yapılan depresyon terapisinin yüzyüze yapılan kadar etkili olduğu ortaya konulmuştur.

    Çalışma için, majör depresyon tanısı almış 30 kişiye, yüzyüze terapide sekiz seansta ele alınacak tüm konuları kapsayacak şekilde, telefon üzerinden uzman bir psikoterapist tarafından, sekiz seanslık bir seriyle, yüzyüze terapinin birebir aynısı uygulanmış.

    Her seans, 21 ile 52 dakika arasında bir zaman almış. Hastalardan hiçbirine depresyon için ilaç tedavisi verilmemiş. Sonuçta, 6 aylık bir takibat neticesinde, hastaların %42'si iyileşme gösterirken bu oran yüzyüze terapide ise %50.

    Araştırmayı yapan psikologlar, küçük bir grupla çalıştıkları için kesin bir kanıya varmanın belki bilimsel açıdan doğru olmayacağını düşünseler de, telefon veya webcam ile psikoterapi yapmanın bazı hastaların ilk tercihi olabileceğini iddia ediyorlar. Özellikle, imkanları kısıtlı, yol gitmek istemeyen, başka insanların kendisini terapistin ofisinde görmesini istemeyen kişiler için çok önemli bir alternatif olma yolunda.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

 

Etiketler: depresyon, psikoterapi