MAKYAJ YAPAN KADINLAR DAHA MI ÇEKİCİ?

    Makyajın, insanlık tarihinde çok uzun bir geçmişi var. Yani sadece modern zamanların bir parçası olduğunu düşünmeyin. Makyajın tarihi, tam 10,000 yıl öncesine kadar gider. Hatta 2,000 sene evvel, Romalıların bugünküne benzer makyaj malzemeleri kullandığını bile biliyoruz. Ruj, deodorant, saç boyası, kırışıklık giderici ve daha onlarca kozmetik ürünün yaygın biçimde kullanıldığı, yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

    Peki, makyaj yapan kadınlar daha mı çekici? Bu konuda ilgi çeken araştırmalardan birini sosyal psikolog Nicolas Geuguen 2008 yılında yapmıştır. Bu çalışma, bir psikoloji deneyi şeklinde yürütülmüş. Deney dizaynında, Geuguen ve ekibinin seçtiği iki bayan bir barda tek başlarına otururlar. Hanımlar ne çok çekici ne de yüzüne bakılmayacak tipte kadınlar ve erkeklerin kendilerine gelip konuşmasını bekliyorlar. Yani hipoteze göre, eğer bir erkek barda gördüğü kadını çekici bulursa onunla iki çift laf etmek ister.

    Deneyin iki farklı versiyonu mevcut. Birinde, kadınlar abartılı olmayan bir makyaj yapıyor, diğerinde ise aynı hanımlar yüzlerini makyajdan temizleyip sadece bir nemlendirici kullanıyor. Sonuçta, makyajsız hanımlara, bir saat içerisinde ortalama 1.5 kişi konuşmak için geliyor. Herhangi biri, konuşmak için kadınlara yaklaşmadan önce ortalama 23 dakika geçiyor. Ancak bu durum, hanımlar makyaj yaptığında 17 dakikaya inerken, bir saat içinde konuşmaya gelen erkek sayısı ise ortalama 2 oluyor.

    Yani, bir kadın makyajlı olunca onunla konuşmaya çalışan erkek sayısı %33 artarken, iletişime geçme süresi de yaklaşık %25 daha kısa oluyor.

    Peki, makyaj, neden erkeklerin kadınları daha çekici bulmasını sağlıyor? Bir çalışmaya göre, makyaj, erkeğin kadınla ilgili çekicilik algısını artırma özelliğine sahip. Bununla birlikte, makyaja sosyo-kültürel bir anlam yükleniyor ve makyaj, kadının erkeklerle iletişime geçme isteğini ve flört için müsait olduğunu işaret ediyor.

    Ayrıca, göz makyajının erkekler tarafından en çok farkedilen ve kadının çekiciliğine en çok katkı yapan makyaj olduğu yapılan çalışmalarda ortaya çıkıyor. Göz makyajını, fondoten takip ederken, rujun ise kadının çekiciliğine düşünüldüğü kadar etki etmediği bulunmuş.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

 

Etiketler: kadın, makyaj, flört