KADINLAR DAHA AFFEDİCİ!

    Case Western Reserve Üniversitesi’nde yapılan ve Journal of Personality and Social Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, erkekler kadınlar kadar affedici değiller. Ancak erkek, empati yapıp, kendisinin de benzeri şartlar altında benzer bir davranışta bulunabileceği ihtimalini görebilirse, o zaman daha affedici olabiliyor. Bu durum, kadın ve erkek arasındaki farkı azaltsa da yine de kadınlar erkeklerden daha affedici.

    Kadın ve erkekler arasındaki fark, 1998'den 2005'e kadar yapılan toplam 7 çalışmada ortak sonuç olarak bulunmuş. Affedici olmak, her iki grup için empati yaptıkları anda artıyor. Empati kurmak, kişinin maruz kaldığı davranışın aslında benzer şartlarda kendisi tarafından da yapılabileceği duygusunu artırıyor. Sonuç olarak, birey, durumun kendisinin düşündüğü kadar ciddi olmadığına kanaat getirerek daha affedici olabiliyor.

    Araştırmacılara göre, kadınların daha affedici olmasının sebebi küçük yaşlardan itibaren daha çok empati yapmayı öğrenmeleri ve ilişkilerde yıkıcı değil yapıcı rolü daha çok üstlenmeleri. Çalışmaları yapan ekipten psikolog Julie Juola Exline’a göre, empati kurarak size zarar verene daha affedici yaklaşma hali, teröristler söz konusu olunca bile işe yarıyor. Empati kurmadan önce teröristlere ölüm cezası ya da yakalandıkları anda sorgusuz sualsiz infaz yapılması gerektiğine inananların fikri bile değişebiliyor. Çalışmada yer alan birçok insan empati yapınca, benzeri şartlarda belki kendilerinin de teröristler gibi davranabileceğini ya da devletin teröristlerin yaptığına benzer davranışlarda bulunduğunu düşünmeye başlamış. Bununla birlikte, teröristlerle diyalog kurmanın ve hatta haklı olabilecekleri konularda onlara imkan vermenin daha doğru bir hareket olduğuna inananların sayısı bir anda artmış.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

 

Etiketler: empati, ilişkiler