PSİKOLOJİ TESTLERİ VEYA PSİKOLOJİK TESTLER NEDİR?

    Psikoloji testleri, çok geniş bir yelpazede yer alan konularda, bireylerin değerlendirmesine olanak sağlayan araçlardır. Öyle ki, bir psikolojik testin konusu zeka, aşk, romantik ilişki, depresyon, kaygı (evham), panik atak, obsesif - kompülsif (takıntı), dürtü, muhafazarlık, dini görüş, IQ (zeka testi), kişilik, kariyer (meslek) gibi çok farklı alanları kapsayabilir.

    Gerçek psikolojik testlerin tasarlanması çok ciddi ve uzun soluklu bir süreçtir. Akademik açıdan geçerliliği olan, bilimsel olarak kabul gören bir psikolojik testin ortaya çıkması bazen yıllar sürebilir. Online olarak size sunduğumuz bazı testler bu şekilde bilimsel geçerliliği olan testlerdir. Diğerleri ise pratik değerlendirmeler sağlaması için tasarlanmış, psikoloji kuram ve kavramlarına uygun olarak hazırlanmış testlerdir.

    Psikoloji etiği, bir uzman psikolog, psikiyatr veya davranış bilimleri uzmanı gözetiminde ve denetiminde yapılmayan hiç bir uygulamayı teşhis veya tanı amaçlı olarak kullanmayı yasaklar. Bu nedenle, sitemizde online olarak sunulan tüm testler sadece kişisel farkındalık ve gelişiminize katkıda bulunması amaçlanarak hizmetinize sunulmuştur. Lütfen bunu dikkate alarak, herhangi bir yargıya varmadan önce, mutlaka aklınıza takılan soruları bir uzmanla görüşün.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleler

 

Etiketler: psikolojik testler