DEPRESYON NEDİR? DEPRESYON TESTİ NE İŞE YARAR?

    Majör depresif rahatsızlık ya da psikolojideki bilinen adıyla klinik depresyon, modern toplumda en sık rastlanan rahatsızlıkların başında gelir. Genellikle, düşük enerji ve zayıf özgüven ile birlikte normalde keyif alınan aktivitelerden zevk alamama gibi karakteristik ve temel belirtileri vardır.

    Depresif olmak ise, bir rahatsızlıktan daha çok kısa süreli bir duygu-durum olarak ifade edilir. Kişiye depresyon tanısı koymak için, mutlaka psikolog, psikiyatr gibi alanında uzman davranış bilimcilerin objektif gözlem ve tetkiklerine ihtiyaç vardır. Depresyon semptomlarının belirli bir süredir devam ediyor olması, tanı açısından son derece önemlidir.

    Depresyon testleri, depresyonun belirgin ve ayırt edici belirtilerinin taranması esasına dayanır. Yani, bilimsel olarak depresyon ile ilgili olan semptomların bireyde var olup olmadığına bakılır. Bu test, psikolog veya psikiyatr tarafından uygulanmalıdır. Kişinin kendi kendine uyguladığı depresyon testi kesin bir tanı aracı olamaz. Ancak, kişisel farkındalık ve gelişim açısından faydalı olabilir.

    Psikolojitestleri.com olarak sizlere özel olarak hazırladığımız görsel depresyon testini sunuyoruz. Bu test, hızlı ve detaylı olarak, depresyon semptomlarının sizde ne kadar var olduğunu görmenizi sağlıyor. Testimiz, klasik depresyon tarama testlerinden farklı olarak, depresyonun daha az dikkat çeken, genellikle farklı durumlarla karıştırılabilecek belirtilerini de tarayarak size daha kapsamlı bir kontrol imkanı sunmaktadır.

    Tekrar eden depresyon veya kronik depresyon her zaman için tedavisi en zor olan rahatsızlıklar arasında yer almıştır. Ancak tıptaki gelişmeler ve farklı yaklaşımlar sayesinde depresyonun tedavisinde çok önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Bu nedenle, depresyonda olduğunuzu öğrendiğinizde asla paniğe ve umutsuzluğa kapılmadan, en kısa sürede uzman bir psikolog veya psikiyatra başvurarak tedavi sürecinizi başlatın. Unutmayın, ilk adımı atmak en zorudur; gerisi ise çok daha kolay olacaktır.

http://www.psikolojitestleri.com
Online psikoloji testleri ve popüler psikoloji makaleleri

 

Etiketler: depresyon, depresyon testi